Latvijas izlase V Togiz Kumalak pasaules čempionātā un I Mangala pasaules čempionātā

No 25.aprīļa līdz 4.maijam Turcijā (Antālijas pilsētā) notika V Togiz Kumalak pasaules čempionāts un I Mangala pasaules čempionāts. Togiz Kumalak ir kazahu intelektuālā galda spēle, bet Mangala ir turku intelektuālā galda spēle. Čempionātos piedalījās dalībnieki no 16 valstīm.

img_1480.jpg

Latvijas izlase (6 sportisti) pirmo reizi piedalījās pasaules čempionātā šajās disciplīnās. Mūsu komandas sastāvā bija 4 jaunieši no Olaines novada (kā Latvijas spēcīgākie spēlētāji) un 2 treneri. Visi jaunieši trenējas Olaines novada intelektuālā galda spēļu klubā “Loģika”.

20190427_152940

Niks Janovskis, Daniels Ramiņš, Pjotrs Filatovs (treneris), Valerija Čagina, Karīna Aleksejeva, Ļubova Azimova (galvenais treneris)

IMG_20190426_143654

Latvijas izlase un pasaules čempionātu logo.

 

Komanda piedalījās trijās disciplīnās Togiz Kumalak spēlē (klasika, rapid, blics) un divās Mangala spēlē (klasika un blics). Čempionātu laikā katrs sportists nospēlēja ap 20 stundām.

Klasikā katram dalībniekam ir dots laiks 1.5 stunda un vidēji partija ilgst ap 2-3 stundām. Tas ļauj labi apdomāt katru nākamo gājienu un atrast optimālo stratēģiju, bet tas prasa daudz spēka no sportista. Trīs stundas intensīvai smadzeņu darbībai – tā ir liela slodze.

Blicā katram sportistam ir pa 7 minūtēm. Galvenais šajā disciplīnā novaldīt nervus un zibenīgi pieņemt lēmumus. Visa partija ilgst tikai 14 minūtes.

Rapids ir kaut kas vidējais starp klasiku un blicu. Katram spēlētājam dod pa 20 minūtēm. Šeit ir ļoti svarīgi atrast līdzsvaru starp katra gājiena analīzi un ātro lēmumu pieņemšanu.

20190503_172229

Raufs Ozgens (starptautiskās Mangala federācijas prezidents) dāvina Latvijas izlasei Mangalas inventāru.

Visās disciplīnās mūsu jaunieši cīnījās ar pieaugušiem un bieži vien arī uzvarēja tos. Tas ir liels sasniegums! Togiz Kumalak un Mangala ir spēlēs ar tūkstoš gadu vēsturi un tās ir daļa no šo valstu intelektuālām un kulturālām vērtībām. Piemērām, Togiz Kumalak iekļauta Kazahstānas skolu obligātā programmā un šo spēli padziļināti pēta ap 200 tūkstošu cilvēku.

20190427_154303

Niks Janovskis ar pretinieku no ASV (Togiz Kumalak spēle)

20190502_102421

Karīna Aleksejeva ar pretinieci no Kazahstānas (Togiz Kumalak spēle)

20190427_154214

Daniels Ramiņš ar pretinieku no Kolumbijas (Togiz Kumalak spēle)

20190427_100756

Valerija Čagina un sportiste no Mongolijas (Togiz Kumalak spēle)

 

Latvijā Togiz Kumalak sāka spēlēt tikai sākot ar 2018.g., pateicoties Olaines novada domes, kā arī Kazahstānas Republikas Latvijā un Lietuvā atbalstam.

IMG_1349

Niks Janovskis, kā visjaunākais sportists, saņem dāvanu no Alihana Bajmenova (starptautiskās Togiz Kumalak federācijas prezidents).

Mangalas vēsture Latvijā ir vēl īsāka, bet visai jautra. Mūsu jaunie sportisti tikai pasaules čempionāta laika iepazinās ar šo spēli, tā viņiem patika un sportisti vienas diennakts laikā tik labi apguva šo spēli, ka pasaules čempionāta organizatori, izņēmumu kārtā, atļāva Latvijas sportistiem piedalīties Mangala čempionātā.  Latvijas izlase parādīja  sporta raksturu un spēļu laikā arvien vairāk pilnveidoja savas iemaņas. Rezultātā pēdējās vietās ierindojās mūsu pretiniekiem.

20190430_104249

Karīna Aleksejeva spēlē ar sportisti no Kirgīzijas (spēle Mangala)

20190430_125103

Pjotrs Filatovs gatavs sākt spēli ar sportistu no Uzbekistānas (spēle Mangala)

20190430_104359

Daniels Ramiņš pret Turcijas dalībnieku (spēle Mangala)

20190430_155345

Valerija Čagina pret dalībnieci no Etiopijas (spēle Mangala)

 

Sacensībām beidzoties, pēc Latvijas tradīcijas, mūsu izlase uzdāvināja aproces ar Latvijas nacionāliem ornamentiem sportistiem no citām valstīm. Īpaši tiem, kas palīdzēja mūsu komandai un dalījās ar savu pieredzi un zināšanām.

IMG_1538

Dāvana no Latvijas izlases – aproce Kazahstānas sportistei.

 

Pagaidām mūsu labākie rezultāti Togiz Kumalak spēlē ir vidējā vieta turnīra tabulā, Mangalā mēs esam tuvāk turnīra tabulas beigām. Bet tas ir tikai mūsu ceļa sākums.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s