No 25.aprīļa līdz 4.maijam Turcijā (Antālijas pilsētā) notika V Togiz Kumalak pasaules čempionāts un I Mangala pasaules čempionāts. Togiz Kumalak ir kazahu intelektuālā galda spēle, bet Mangala ir turku intelektuālā galda spēle. Čempionātos piedalījās dalībnieki no 16 valstīm.
Latvijas izlase (6 sportisti) pirmo reizi piedalījās pasaules čempionātā šajās disciplīnās. Mūsu komandas sastāvā bija 4 jaunieši no Olaines novada (kā Latvijas spēcīgākie spēlētāji) un 2 treneri. Visi jaunieši trenējas Olaines novada intelektuālā galda spēļu klubā “Loģika”.
Niks Janovskis, Daniels Ramiņš, Pjotrs Filatovs (treneris), Valerija Čagina, Karīna Aleksejeva, Ļubova Azimova (galvenais treneris)
Latvijas izlase un pasaules čempionātu logo.
Komanda piedalījās trijās disciplīnās Togiz Kumalak spēlē (klasika, rapid, blics) un divās Mangala spēlē (klasika un blics). Čempionātu laikā katrs sportists nospēlēja ap 20 stundām.
Klasikā katram dalībniekam ir dots laiks 1.5 stunda un vidēji partija ilgst ap 2-3 stundām. Tas ļauj labi apdomāt katru nākamo gājienu un atrast optimālo stratēģiju, bet tas prasa daudz spēka no sportista. Trīs stundas intensīvai smadzeņu darbībai – tā ir liela slodze.
Blicā katram sportistam ir pa 7 minūtēm. Galvenais šajā disciplīnā novaldīt nervus un zibenīgi pieņemt lēmumus. Visa partija ilgst tikai 14 minūtes.
Rapids ir kaut kas vidējais starp klasiku un blicu. Katram spēlētājam dod pa 20 minūtēm. Šeit ir ļoti svarīgi atrast līdzsvaru starp katra gājiena analīzi un ātro lēmumu pieņemšanu.
Raufs Ozgens (starptautiskās Mangala federācijas prezidents) dāvina Latvijas izlasei Mangalas inventāru.
Visās disciplīnās mūsu jaunieši cīnījās ar pieaugušiem un bieži vien arī uzvarēja tos. Tas ir liels sasniegums! Togiz Kumalak un Mangala ir spēlēs ar tūkstoš gadu vēsturi un tās ir daļa no šo valstu intelektuālām un kulturālām vērtībām. Piemērām, Togiz Kumalak iekļauta Kazahstānas skolu obligātā programmā un šo spēli padziļināti pēta ap 200 tūkstošu cilvēku.
Niks Janovskis ar pretinieku no ASV (Togiz Kumalak spēle)
Karīna Aleksejeva ar pretinieci no Kazahstānas (Togiz Kumalak spēle)
Daniels Ramiņš ar pretinieku no Kolumbijas (Togiz Kumalak spēle)
Valerija Čagina un sportiste no Mongolijas (Togiz Kumalak spēle)
Latvijā Togiz Kumalak sāka spēlēt tikai sākot ar 2018.g., pateicoties Olaines novada domes, kā arī Kazahstānas Republikas Latvijā un Lietuvā atbalstam.
Niks Janovskis, kā visjaunākais sportists, saņem dāvanu no Alihana Bajmenova (starptautiskās Togiz Kumalak federācijas prezidents).
Mangalas vēsture Latvijā ir vēl īsāka, bet visai jautra. Mūsu jaunie sportisti tikai pasaules čempionāta laika iepazinās ar šo spēli, tā viņiem patika un sportisti vienas diennakts laikā tik labi apguva šo spēli, ka pasaules čempionāta organizatori, izņēmumu kārtā, atļāva Latvijas sportistiem piedalīties Mangala čempionātā. Latvijas izlase parādīja sporta raksturu un spēļu laikā arvien vairāk pilnveidoja savas iemaņas. Rezultātā pēdējās vietās ierindojās mūsu pretiniekiem.
Karīna Aleksejeva spēlē ar sportisti no Kirgīzijas (spēle Mangala)
Pjotrs Filatovs gatavs sākt spēli ar sportistu no Uzbekistānas (spēle Mangala)
Daniels Ramiņš pret Turcijas dalībnieku (spēle Mangala)
Valerija Čagina pret dalībnieci no Etiopijas (spēle Mangala)
Sacensībām beidzoties, pēc Latvijas tradīcijas, mūsu izlase uzdāvināja aproces ar Latvijas nacionāliem ornamentiem sportistiem no citām valstīm. Īpaši tiem, kas palīdzēja mūsu komandai un dalījās ar savu pieredzi un zināšanām.
Dāvana no Latvijas izlases – aproce Kazahstānas sportistei.
Pagaidām mūsu labākie rezultāti Togiz Kumalak spēlē ir vidējā vieta turnīra tabulā, Mangalā mēs esam tuvāk turnīra tabulas beigām. Bet tas ir tikai mūsu ceļa sākums.